Poradnik

Z maluszkiem w góry – od kiedy zacząć takie wycieczki?

Tych, którzy pokochali góry, będą one przyzywać przez cały czas. Dla pasjonatów górskich wycieczek nie ma bardziej kuszącej perspektywy, niż urlop spędzony na pokonywaniu malowniczych tras, ukrytych z dala od hałaśliwych, dużych miast. Pasjonaci gór czasem wciągają w swoją pasję innych – a na pewno bardzo chętnie taką metodę spędzania wolnych chwil będą chcieli przedstawić swoim dzieciom. Ale jak zrobić to dobrze?

Jak młody może być zdobywca górskich tras?

Dla małego człowieka każde wyjście z domu jest równoznaczne z odkrywaniem świata i przeżywaniem przygód. Wyprawa w góry to dla dziecka nie lada wyzwanie – i szansa na zobaczenie tego, jak malownicza może być przyroda. Jednak planowanie takiej wycieczki to z kolei wyzwanie dla rodziców. Mogą się czasem czuć rozdarci między tym, czego sami chcieliby doświadczyć, odwiedzając ulubione górskie zakątki, a tym, na co można sobie pozwolić z uwagi na obecność najmłodszego członka wyprawy. To, w jakim wieku jest dziecko, to kluczowy czynnik rozstrzygający o tym, jakie plany można snuć względem górskiego wędrowania.

Są takie trasy, na tyle łagodne i wymagające tylko podstawowej sprawności fizycznej, po których mogą chodzić już kilkulatki, oczywiście wspierane przez swoich rodziców. Ale do zapoznania dziecka z górami wcale nie trzeba czekać do czasu, gdy malec będzie na tyle sprawny, żeby podjąć wyzwanie samodzielnego pokonywania nietrudnych górskich szlaków. Dużo wcześniej może na nie wstąpić, choć niekoniecznie własnymi stopami. Rozwiązaniem, które umożliwi taką sytuację, jest nosidełko turystyczne: rodzaj fotelika, w którym małe dziecko może spędzić wędrówkę podejmowaną przez rodziców. Na pytanie, jak małe dziecko można zabrać na taką wycieczkę, trzeba odpowiedzieć zwracając uwagę na wskazówki wysuwane przez producentów tego rodzaju akcesoriów.

Jak nosidełka turystyczne mogą ułatwić taką wycieczkę?

Nosidła tego rodzaju są często tworzone w porozumieniu ze specjalistami, którzy wiedzą jak rozwija się ciało dziecka, co jest dla niego bezpieczne, a co nie. Ta wiedza jest fundamentem, na którym została stworzona konstrukcja nosidełka, które z maluszka uczyni obieżyświata, który spogląda na mijane krajobrazy zza pleców rodzica. Takie nosidełko to w zasadzie siedzisko, w którym dziecko może wygodnie usiąść – w tej pozycji może obserwować otoczenie, ale też ma warunki do tego, żeby się zdrzemnąć. Kluczową sprawą, gdy pada pytanie o wiek dziecka, wydaje się zatem to, czy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć – bo to właśnie w tej pozycji spędzi prawie cały czas górskiej wędrówki.

Z uwagi na to, o korzystaniu z nosidełka na górskim szlaku można myśleć już wtedy, gdy dziecko skończy pół roku. Wiele zależy jednak oczywiście od jego indywidualnych upodobań i możliwości. Warto dodać, że pozycja dziecka zajmującego nosidło polega też na tym, że nóżki mają oparcie – to bardzo ważne w kontekście rozwoju młodego układu ruchu – i ważna informacja dla rodziców, którzy obawiają się zaszkodzić maluszkowi. Dodajmy, że w nosidełku jest sporo skrytek, w których zmieszczą się liczne podręczne rzeczy, stale potrzebne podczas opieki nad małym dzieckiem.