Poradnik

Jak wybrać odpowiednie nosidełko turystyczne?

Nosidełko turystyczne to sprzęt, który wielu rodzicom jawi się jako niezwykła pomoc i udogodnienie. Dzięki temu specyficznemu rodzajowi plecaka można znacząco udoskonalić, a nawet uczynić możliwymi, wyprawy w towarzystwie małych dzieci. Takie nosidełko to odpowiedź na pytanie, czy jest sposób na to, by wybrać się na górską trasę lub w daleką, pieszą wycieczkę, wraz z najmłodszymi członkami rodziny, którzy na pewno nie dotrzymają kroku rodzicom na trudnej i męczącej trasie.

Sama idea przedstawia się bardzo obiecująco, ale znalezienie właściwego sprzętu to dość złożona procedura, podczas której trzeba mieć na uwadze wiele czynników.

Jak więc wybrać nosidełko idealne – z punktu widzenia i dziecka, i dorosłego?

Bezpieczeństwo dziecka

Dla najmłodszych turystów nosidełka są przepustką do wygodnej i atrakcyjnej podróży: co bowiem przyjemniejszego, niż pokonywanie kolejnych kilometrów bez konieczności samodzielnego chodzenia, a w dodatku z możliwością obserwowania otoczenia z imponującej perspektywy? Jednak wszystkie przyjemności płynące z wyprawy to konsekwencja tego, że wybrany sprzęt prezentuje wysoką jakość wykonania.

Wybierając nosidełko turystyczne, należy sprawdzić czy konkretny model zagwarantuje dziecku:

 • przybranie komfortowej pozycji, także dzięki możliwości regulowania kształtu siedziska

 • bezpieczeństwo i stabilność podczas podróży

 • wygodę, dyktowaną przyjaznym dla delikatnej skóry materiałem

 • wygodne oparcie dla nóg

 • ochronę przed deszczem lub słońcem dzięki specjalnemu pokrowcowi lub daszkowi

Z punktu widzenia dziecka dobry model nosidełka to taki, w którym można wygodnie się ułożyć, a nawet przespać część wędrówki. Dziecko nie będzie narzekało na dyskomfort, o ile będzie czuć się bezpiecznie w stabilnej konstrukcji, w której można swobodnie usiąść.

Komfort rodzica

W oczach dorosłych nosidełko jest gadżetem, który pozwala pogodzić odważne wakacyjne plany z chęcią podjęcia rodzinnej wyprawy. Zapewniając dziecku atrakcyjny dla niego transport, rodzic jednocześnie pozbawia się problemu, jak bezpiecznie pokonać z malcem bardzo długą lub w inny sposób wymagającą trasę. O sukcesie w dobieraniu nosidełka można mówić jednak dopiero wtedy, gdy upatrzony model wzbudza zaufanie rodzica, posiadając:

 • odpowiednio szerokie szelki, dzięki którym niesiony ciężar neutralizuje się

 • regulowany pas biodrowy

 • szeroki i wygodny pas piersiowy

 • miękkie poduszki pod pasami i szelkami

 • stabilny stelaż, dzięki któremu nosidełko można sprawnie postawić na ziemi

 • kieszonki i schowki na niezbędne, podręczne akcesoria

Dla rodzica nosidełko powinno być rzeczywiście pomocą, a nie akcesorium, z którym trzeba walczyć podczas podejmowania wycieczkowej trasy. Powinno być profesjonalnie wykonane, by minimalizować rozliczne problemy, czyhające na aktywnych rodziców. Powinien być to sprzęt, który można użytkować bez obaw i śmiało powierzyć mu bezpieczeństwo dziecka. Jednocześnie powinien zapewniać komfort dorosłemu, który na czas podróży zamienia się w troskliwego opiekuna i wytrwałego tragarza.